Volkswagen neví, co s auty, které musel odkoupit zpět

Volkswagen neví, co s auty, které musel odkoupit zpět

Volkswagen uvedl, že bude kupovat zpět asi 500 000 vozidel poháněných naftovým motorem s emisním podvodným softwarem, pokud se nepodaří najít opravu. Toto bylo součástí dohody, kterou v loňském roce uzavřely americké úřady a Volkswagen Group po podvodném skandálu automobilového výrobce, který také vedl k obžalobě šesti vedoucích pracovníků společnosti. Nicméně podle nové zprávy Volkswagen stále zjišťuje, co dělat s vozidly, které koupil zpět, a nyní mu plní sklady.

Podle zprávy zhruba 15 000 majitelů jede do zastoupení Volkswagen a Audi, takže jejich automobily budou zpětně odkoupeny výměnou za platby ve výši až 40 000 dolarů v závislosti na automobilu. Dále, za podmínek vypořádání, vozy, které jsou zpětně zakoupeny, nemohou být znovu prodány, pokud nejsou v souladu s emisními předpisy, a společnost VW je nemůže vyvážet do zemí, kde jsou požadovány nižší požadavky na emise.

Od 18. února tohoto roku se více než 288 000 majitelů rozhodlo pro možnost zpětného odkupu, přičemž již bylo vráceno 138 000 vozů. Existuje však 52 000 majitelů, kteří místo toho čekají na opravu a nepoužijí program zpětného odkupu. Návrhy na opravy jsou stále podrobeny kontrole ze strany regulačních orgánů USA a pouze 67 000 vozů z modelového roku 2015 se dostalo zpět, protože jsou součástí nejnovější generace a je nejjednodušší je opravit.

John German, předseda Mezinárodní rady pro čistou dopravu, řekl, že i novější vozidla potřebují nahradit celý systém následného zpracování a filtr částic. Zdůraznil také, že společnost Volkswagen by mohla také nainstalovat systém, který vstřikuje roztok na bázi močoviny pro čištění znečišťujících látek ve výfukových plynech ve starších vozidlech vyrobených od roku 2009 do roku 2014. Bylo by to však nákladné dodatečné vybavení, protože by bylo zapotřebí v autě ukládat močovinovou nádrž. To znamená, že starší vozidla s dieselovým pohonem mohou skončit, pokud budou náklady na opravu příliš vysoké.

Volkswagen má do 20. června 2019 dokončit nákup nebo opravu nejméně 85 procent svých naftových vozidel s objemem 2,0 litru. V případě, že to automobilka nesplní, bude muset uhradit 85 milionů dolarů EPA a 13,5 milionů dolarů na CARB za každý procentní bod nižší než je dohodnutá mezní hodnota. Společnost Volkswagen od té doby najala 1 300 dodavatelů pro program zpětného odkupu, včetně takzvaných "osadníků" v koncernu Volkswagen a Audi, kteří ulevili kontrole vlastníků, kteří se rozhodli pro zpětný odkup.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek