4 priority přežití, které byste měli vědět a cvičit

4 priority přežití, které byste měli vědět a cvičit

Co se stane, když vás opustí štěstí na jednoduchém průzkumu nebo pěší túře? Řekněme, že jste daleko od vašeho vozu a počasí se velmi rychle mění - jak to rádo dělá v pozdním podzimu a zimě. Začne pršet, spolu s větrem a poklesem teploty. Jste zmrzlí a promočení. Slunce klesá blízko k horizontu. Jaká je první věc, kterou byste měli udělat?

Zapálit oheň? Vybudovat úkryt? Volat o pomoc?

No, to všechno záleží na tom, máte-li v této oblasti telefon a mobilní signál, můžete zavolat pomoc. To by vám mohlo pomoci zachránit se ještě ten večer. Pokud víte, že je pomoc na cestě, můžete zapálit oheň na ohřátí a světlo, které vizuálně pomůže vašim zachráncům. Zbytek je snadný.

Ale řekněme, že nemáte telefonní signál, nebo máte vybitý telefon. Záleží na tom, jestli jste někomu řekli, kam jedete a kdy se vrátíte. Pokud se místní týmy záchranářů podaří rychle zmobilizovat, můžete být zachráněni ještě v noci. Mezitím by se dal postavit provizorní úkryt, který by zablokoval vítr a pokusit se založit oheň jak pro teplo, tak i jako signální maják.

Ale co když jste se ztratili a nikdo jiný neví, kde jste? Možná jste vyšli na dlouhou trasu. Mohli byste být venku několik dní, než budete schopni se zachránit nebo najít pomoc. V tomto scénáři se vrátíme k mantře starého přeživšího: přístřeší, voda, oheň, jídlo. Přístřešek na přežití nemusí být pohodlný, ale měl by být schopen zabránit vám zemřít na podchlazení. Hypotermie může zabít během několika hodin.

Voda je další nejdůležitější priorita přežití. Bez vody můžeme vydržet jen pár dní.

Oheň je třetí vaše priorita ve většině situací. Ikdyž bychom mohli v některých případech být bez jeho tepla, je to jeden z nejcennějších majetků, který by mohl přeživší mít. Oheň poskytuje teplo, světlo, bezpečnou vodu (pomocí vaření) a vařené jídlo.

Jídlo je poslední kus hádanky. Je možné, že průměrný člověk vydrží několik týdnů bez jídla, ale dopad hladu se může projevit velmi rychle - zvláště v zimě. Zaměřte se na zvířata, pokud neznáte místní divoké jedlé rostliny. Ale je moudré vědět o obou. Jedlé rostliny nemohou létat ani utéct - stačí se naučit, jak je poznat a jak je používat.

Jedná se o přístřešek-voda-oheň-jídlo. Samozřejmě, dovednosti první pomoci a sebeobrana se hodí v některých případech, ale ne všech. Existuje však jedna dovednost, která je často stejně důležitá jako čtyři priority primárního přežití, a to je dovednost signalizace pomoci. Tohle je jízdenka, že se vrátíte domů. Signální píšťaly, signální zrcátka, signální světla a signální ohně mohou být využity k získání pozornosti zachránců. Signalizace, spojená se čtyřmi hlavními prioritami přežití (a trochu štěstí), vás může dostat z velmi težkých situací. A nikdy neublíží mít nějaké vybavení k přežití s sebou.

 

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek