Nafukovací skleník NASA by mohl pomoci nasytit astronauty na jiných planetách

Nafukovací skleník NASA by mohl pomoci nasytit astronauty na jiných planetách

Pokud budeme doufat, že někdy budeme obývat jiné planety, astronauti potřebují více zdrojů výživy než sušené vesmírné potraviny, které si s sebou mohou vzít.

Za tímto účelem spolupracovala NASA s výzkumnými pracovníky na univerzitě v Arizoně, aby navrhla nafukovací skleník, který by mohl být nasazen do vesmíru, a nabídnout astronautům udržitelnou nabídku čerstvé zeleniny.

Skleníkový prototyp byl postaven jako "bioregenerační systém podpory života" - což znamená, že recykluje vzduch, odpad a vodu. Jak astronauti vydechují, uvolňují oxid uhličitý, který rostliny používají k vytváření kyslíku prostřednictvím fotosyntézy. Voda proudí kořeny a zpět do zásobní nádrže, kde je okysličená a opevněná v konstantním cyklu. Aby se zabránilo radiaci, budou skleníky pravděpodobně pohřbeny pod půdou a tak by vyžadovaly umělý zdroj světla.

"Napodobujeme to, co by rostliny měly, kdyby byly na Zemi, a využijeme těchto procesů pro podporu života", uvedl Gene Giacomelli, ředitel Střediska pro zemědělství s kontrolovaným prostředím na univerzitě v Arizoně, ve svém prohlášení NASA. "Celý systém lunárního skleníku představuje v malém měřítku biologické systémy, které jsou na Zemi."

Jedním z hlavních cílů budoucího vesmírného cestování je přenášet co nejmenší náklad co nejvíce pomocí toho, co se nachází na cestě, princip nazývaný využití zdrojů na místě. Je drahé vypustit raketu. Čím lehčí náklad, tím levnější náklady. NASA doufá, že bude shromažďovat zdroje, jako je voda z oblastí mimo Zemi.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek