Opiáty proti bolesti: Nejlepší rady, které vám pomohou vyhnout se závislostem

Opiáty proti bolesti: Nejlepší rady, které vám pomohou vyhnout se závislostem

Chystáte se na operaci a váš lékař vám řekl, že budete potřebovat léky proti bolesti na předpis. Nemůžete si pomoct, ale přemýšlíte o všech desivých zprávách v posledních několika letech, které říkají, jak snadno se lidé mohou stát závislými na opiátech na předpis. Máte-li dítě, které potřebuje silné léky proti bolesti, může to být ještě strašidelnější.

Zprávy a studie o veřejném zdraví ukázaly, že silné léky proti bolesti na předpis jsou hlavní příčinou současné krize opiátů v USA. Podle posledních údajů z Centra Spojených států pro kontrolu a prevenci nemocí předávkování opiátů zabilo v roce 2015 více než 33 000 lidí a téměř polovina úmrtí z předávkování zahrnovala léky na předpis. Lékaři říkají, že zatímco existuje často dobrý důvod, proč by pacient měl dostat léky jako OxyContin, Vicodin nebo Percocet po určitou dobu, tyto pilulky přicházejí s vážnými riziky.

"Když někdo oprávněně a náležitě dostává opiát, může se stát závislým ," uvedl pro CBS News psychiatr Dr. Laurence Westreich, docent na New Yorkské univerzitě. "Někteří lidé mají chronickou bolest a s opioidy se cítí dobře. Pomáhají s úzkostí - mnoho lidí říká, že dávají obecný pocit pohody, "vysvětlil. Westreich a další lékaři diskutovali s CBS News o tom, co očekávat, pokud jde o používání opiátů na předpis, abyste zvládli silnou bolest a jak mluvit se svým lékařem a předčasně se vzdělávat, abyste se vyhnuli sklouznutí k závislostí na opioidech.

Před operací

Je důležitější, než kdy jindy, před operací vést diskusi se svým lékařem o tom, co a na jak dlouho vám předepisuje proti bolesti řekl Dr. John Renner, místopředseda Amerického Psychiatrického sdružení Rady o psychiatrii závislostí a profesora psychiatrie na Bostonské univerzitní lékařské fakultě.

"Nikdo nedoporučuje pacientům s chirurgickým zákrokem nebo jinými závažnými zdravotními potížemi odmítat léky proti bolesti," uvedl Renner pro CBS News, ale podle výzkumu se ukázalo, že lékaři předepisují v posledních deseti letech příliš mnoho opiátových léků proti bolesti. Narkotika jsou pravidelně předepisována na všechno, od extrakcí zubů moudrosti v dospívání až po kloubní náhražky u starších lidí, řekl Renner. Opisy opioidů se od roku 1999 téměř zdvojnásobily, tvrdí CDC - Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Počet úmrtí předávkování se od té doby ztrojnásobil.

Asi 80 procent světových opiátů na předpis je používáno v USA, kde bylo v roce 2013 vydáno 207 milionů předpisů na opioidy, tvrdí National Institute on Drug Abuse. Děti jsou velmi zranitelné. Časopis Pediatrics nedávno oznámil, že většina amerických teenagerů, kteří zneužívají opioidní léky, nejdříve obdržela pilulky od lékaře.

"Lékaři si nebyli vědomi, jak vysoká jsou rizika spojená s opiátovými léky. Informace v literatuře nebyly přesné a užitečné a reklama farmaceutického průmyslu byla příliš agresivní . Tato nešťastná kombinace příliš agresivního marketingu a špatných informací pro lékaře vedla k problémům," řekl Renner.

Jedna studie Mayo Clinic zjistila, že 21% pacientů, kteří chtějí dostávat jen krátkodobé opiáty, skončí s vydáváním předpisů, které trvají až tři až čtyři měsíce. Dalších 6 procent pokračovalo v léčbě po dobu delší než čtyři měsíce.

Dokonce i zdravotníci jsou ohroženi. Renner řekl, že dostal 30denní dodávku opioidů po minulém roce, což bylo příliš mnoho. Pacienti by měli předem sdílet své lékařské záznamy a lékaři by se měli zeptat na jakékoli předchozí či současné návyky jako kouření, pití nebo užívání drog. Tito lidé se zdají být vystaveni většímu riziku závislosti, ukázala studie Mayo Clinic. Deprese v minulosti může pacientovi zvýšit náchylnost k závislostem na předpisových narkotických látkách, ukazuje výzkum.  Další opatření, které mohou lékaři provést je kontrola lékařské databáze. V New Yorku mají lékaři mandát používat centralizovaný počítačový systém, aby si před předepsáním opiátů vyhledali historii pacientů s předpisem.

Užívání opiátů nemusí být u některých postupů nezbytné a je důležité se zeptat svého lékaře, zda je skutečně potřebujete, zejména pokud máte v minulosti závislost nebo jiné psychické problémy, řekl Westreich. "Opiáty nejsou pro zubní výkony příliš používány. Většinu lze řídit pomocí léků, jako jsou Motrin, Naproxen nebo Tylenol, "řekl Westreich.

Po operaci

Během několika dní po operaci může většina pacientů zvládnout bolest během dne s NSAID a ledem, pokud je to ortopedické zranění. Užívání opiátů na předpis může pomoci při spánku, pokud má pacient problémy s usnutím kvůli bolesti. Fyzická terapie obvykle začíná do týdne po ortopedické operaci a může zahrnovat ultrazvuk, manipulaci s měkkými tkáněmi a masáž, která může také léčit nepohodlí a bolest. Akupunktura je také účinně používána u některých lidí s bolestí.

Pokud však po týdnu stále berete pilulky na bolest, poraďte se s lékařem o nejbezpečnějším způsobu, jak se jich zbavit. Čím déle se berou, tím větší je riziko závislosti. Pravděpodobnost chronického užívání opioidů a závislost se zvyšuje, je-li podán druhý předpis.

Výzkum také ukazuje, že lidé, kteří začnou užívat dlouhodobě působící opioid nebo tramadol (Ultram), mají větší pravděpodobnost, že zůstanou na opioidech než ti, kterým se podává hydrokodon (Vicodin) nebo oxykodon (Oxycontin).

Varovné signály

Jak víte, jestli začínáte mít problémy se závislostmi na lécích? "Pokud je užíváte déle než je doporučeno," řekl Westreich. Problémy s pamětí a zaostřování mohou být také varovné signály.

Pokud je to možné, požádejte přítele nebo člena rodiny, aby vám pomohli během doby zotavení a sledovali, kolik léků na bolest užíváte, a ujistěte se, že dodržujete doporučené dávkování. Rodina a přátelé pacientů, kteří měli v minulosti závislost nebo problémy s alkoholem, musí být obzvlášť opatrní. Pokud máte strach, zavolejte lékaře a specialistu na závislost, a požádejte je, aby pracovali společně. Ještě lépe, zavolejte je před operací a požádejte je, aby spolupracovali na plánu tlumení bolesti pacienta.

"Pracujeme společně, abychom se ujistili, že člověk dostane správné množství léků. Budou často potřebovat více léků během léčby, protože mají vyšší toleranci vůči opioidům - a není problém s tím, že dostávají dva až tři dny těžší opiátové léky a pak se dávky postupně snižují," řekl Westreich.

"Je hloupé říct, že opiáty jsou zlé. Bolest musí být léčena," uvedl Westreich, ale přemýšlivé předepisování, vzdělávání pacientů a alternativní metody léčby bolesti jsou klíčem k omezení rizika.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek