Dokonce i jedna sklenička denně může zvyšovat riziko rakoviny prsu

Dokonce i jedna sklenička denně může zvyšovat riziko rakoviny prsu

Jen jeden alkoholický nápoj denně - dokonce i malý - může zvýšit riziko onemocnění rakovinou prsu u žen. To je závěr rozsáhlého výzkumu provedeného Americkým institutem pro výzkum rakoviny a Světovým fondem pro výzkum rakoviny, který se podrobněji zabýval 119 studiemi zahrnujícími více než 12 milionů žen na celém světě a dopady výživy, stravy a fyzické aktivity na riziko vzniku rakoviny prsu.

Přestože typický alkoholický nápoj obsahuje 14 gramů alkoholu, zpráva zjistila, že dokonce i malá sklenka vína, piva nebo lihovin (jeden s pouhými 10 gramy alkoholu) je spojena s 5 procentním zvýšením rizika rakoviny u žen v premenopauze a 9 procent u postmenopauzálních žen, což naznačuje, že pokud jde o rakovinu prsu, "je naprosto bezpečná pouze žádná úroveň užívání alkoholu", říká Ann McTiernanová, jedna z hlavních autorů studie.

Některé dobré zprávy: Výzkumní pracovníci také zjistili, že cvičení hraje konkétní roli, "intenzivní" cvičení pravidelně snižuje riziko karcinomu prsu jak u žen v premenopauze (17% snížení), tak u žen po menopauze (10 procent snížení).

Takže co kdybyste časteji navštívily tělocvičnu? McTiernanová poznamenává, že alkohol zvyšuje hladinu estrogenu, která je spojena s rizikem rakoviny prsu, a že cvičení tyto hladiny může tlumit - ačkoli to nutně neznamená, že by se snížily účinky alkoholu.

Ačkoli zdravý životní styl nenabízí úplnou jistotu, že žena rakovinou neonemocní - McTiernanová ji srovnává s používáním bezpečnostního pásu. Odhaduje, že třetině případů rakoviny prsu v USA by bylo možné se vyhnout, pokud by ženy udržovaly zdravou váhu, pravidelně cvičily a nepily.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek