Žádné džusy pro děti do 1 roku

Žádné džusy pro děti do 1 roku

Rodiče možná nevědomky dávají svým malým dětem příliš mnoho ovocného džusu. Vlivná skupina lékařů říká, že dětem mladším než 1 rok by neměl být vůbec podáván. Americká pediatrická akademie (AAP) oznámila nové pokyny pro řešení jedné z nejčastěji kladených otázek mezi rodiči.

"Prohlášení o politice společnosti AAP zveřejněné v roce 2001 a potvrzené v roce 2006 doporučilo, aby nebyly dětem mladším než 6 měsíců podávány žádné šťávy, max. 110-160 gramů denně dětem ve věku 1-6 let a 220-320 gramů dětem starším než 7 let," uvedl AAP v prohlášení na svých internetových stránkách. "Od té doby se však objevilo velké znepokojení nad zvyšováním míry obezity a riziko zubního kazu."

Nová politika, která byla podrobně popsána v programu Ovocné šťávy u kojenců, dětí a dospívajících: Současná doporučení, uvádí, že 100% ovocné šťávy by neměly být podávány dětem mladším než 1 rok, pokud pro to neexistuje žádný lékařský důvod např. při léčbě zácpy.

U dětí ve věku 1-3 let AAP doporučuje maximální denní příjem 110 gramů. Děti ve věku 3-6 let by neměly dostávat více než 110-160 gramů ovocné šťávy denně, zatímco starší 7 let by měly dostávat maximálně 220 gramů.

"Rodiny malých dětí se zubním kazem by měly s pediatrem diskutovat o příjmu ovocných šťáv dítěte a jeho možném přínosu k zubnímu kazu," napsal AAP.

Skupina uvedla, že zatímco souvislost mezi ovocným džusem a dětskou obezitou zůstává nejistá, doporučuje odstranit stoprocentní ovocné šťávy ze stravy dětí s nadměrným přírůstkem hmotnosti, nikoliv ze stravy všech dětí.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek