Alkohol prý způsobuje nejméně 7 druhů rakoviny

Alkohol prý způsobuje nejméně 7 druhů rakoviny

Zdravotní experti v USA požadují výstražné štítky na lahve s lihovinami, jako jsou na tabákových výrobcích. Své požadavky zakládají na nové studii, která uvádí, že alkohol je přímou příčinou nejméně sedmi forem rakoviny.
"Pít jen málo? Jste stále v nebezpečí", píšou vědci v časopise Závislost. Po přezkoumání údajů za 10 let od agentur, včetně Světového fondu pro výzkum rakoviny, vědci dospěli k závěru, že pití je přímou příčinou nejen rakoviny jater, ale i rakoviny tlustého střeva, konečníku, prsu, orofaryngu, hrtanu a jícnu. "Nejvyšší riziko souvisí s nejtěžším pitím, ale značnou zátěž mají pijáci s nízkou až středně těžkou konzumací," říká autorka studie Jennie Connorová. Ve skutečnosti neexistuje žádná bezpečná úroveň pití v souvislosti s rakovinou.

Pít 50 gramů alkoholu denně - asi 2,6 piv nebo zhruba tři sklenice vína - způsobuje čtyři až sedmkrát vyšší riziko rakoviny u orofaryngu, hrtanu a jícnu a 1,5násobné riziko ostatních. Ve srovnání s nulovou konzumací alkoholu. "Alkohol může také způsobit rakovinu kůže, prostaty a rakovinu pankreatu," říká Connorová a dodává, že "údajné přínosy alkoholu jsou irelevantní ve srovnání s nárůstem rizika rakoviny." Vědci si nejsou jisti, jak alkohol způsobuje rakovinu, ale acetaldehyd - sloučenina tvořená při rozpadu alkoholu - poškozuje DNA buněk v ústech, krku, jíceně a játrech. Dobrá zpráva: Ti, kteří přestali pít, snižují riziko rakoviny v hrtanu, hrdla a játrech, tak dlouho dokud se jim daří vyhýbat alkoholu.

Newsletter

Přihlašte se k odběru novinek