Dětská hřiště jsou oblíbeným volnočasovým veřejným prostorem. Jejich zřízení a provoz je ale náročný úkol, protože musí splňovat přísná bezpečnostní pravidla. Kromě klasického zařízení, jako jsou houpačky, prolézačky, skluzavky a lanovky, se bude hodit ještě venkovní vitrína na provozní řád a otevírací hodiny či důležitá oznámení a případně i zahrazovací sloupek, abyste vymezili prostor, kam veřejnost chodit nemá.
Každoroční kontrola
Hřiště musí být pravidelně kontrolované a udržované. Běžné činnosti zahrnují utažení všech upevňovacích prvků, provedení opravných nátěrů a úprava povrchu atrakcí, promazání pohyblivých ložisek, úklid povrchů a odstranění různých úlomků nebo dokonce střepů. Kontrola by měla probíhat minimálně jednou ročně.
Pokud má dětské hřiště vlastní pískoviště, čeká vás ještě pravidelná kontrola hygieny, opět jednou ročně. Většinou probíhá před začátkem sezónního provozu. Hygiena nejprve provede vizuální kontrolu, poté mikrobiologickou kontrolu písku a nahlédne do provozního řádu, kde by měly být popsané jednotlivé postupy provozu pískoviště (čištění, výměna písku apod.).
Povinná dokumentace
Samostatnou kapitolou je provozní dokumentace. Musí zahrnovat prohlášení o shodě herních prvků s platnými technickými normami, dokumentaci herních prvků dodanou dodavatelem nebo výrobcem, pokyny pro kontrolu a údržbu, provozní a návštěvní řád, záznamy o provedených kontrolách, opravách a údržbě, protokoly o nehodě a záznam o hodnocení bezpečnostních opatření.
Pozor na chyby
Mezi nejčastější závady, na které byste si měli dávat pozor, patří mechanické poškození herních prvků, nedostatečná povrchová úprava zařízení a nedostatečné tlumící plochy v místech dopadu dítěte. Dále jsou problémem vyčnívající betonové základy, o které by se mohly děti zranit, neprovedení pravidelné kontroly a chyby v dokumentacích. Pozor také dejte na pečlivé označení každého herního prvku štítkem od výrobce.