Stavba nového domu je pro řadu lidí obrovskou, životní investicí. Málokdo má to štěstí, aby se mu náklady v průběhu stavby nenavýšily. I proto bývají prvky chytré domácnosti často vnímané jako něco navíc – bonus, který je snadné hodit za hlavu a ušetřit. Smart home a automatizace domácnosti se může zdát na první pohled zbytečně drahá. Ve skutečnosti se však oproti klasické elektroinstalaci tolik neprodraží. Navíc v sobě skrývá výrazně vyšší potenciál pro úspory i pohodlí. Jak je to tedy s cenou chytrého domu?
Chytrý dům a co od něj čekat
Ujasněme si však, o jakém chytrém domě mluvíme. Pravou inteligenci do bydlení vnáší jeden centrální řídicí systém, do kterého jsou napojeny všechny technologie. Od světel, přes stínění, topení či rekuperaci, až po saunu, bazén na zahradě nebo systém fotovoltaiky. Takový systém zajišťuje souhru technologií, z níž plyne nebývale snadné ovládání domu a spousta funkcí pro komfortní bydlení a automatizaci.
Naopak se tady nebavíme o spoustě autonomních systémů pro jednotlivé technologie a různé chytré „hračky“. Samostatně sice mohou odvést obstojnou práci, ale společně zaplaví obyvatele domu jen spoustou ovladačů a tlačítek a připraví je o funkce tím, že spolu zařízení nekomunikují. Z toho vyplývá, že pravý chytrý dům dělá věci automaticky za své obyvatele a nedělá z nich „otroky technologií“.

Inteligence odpovídá na změnu standardů
Je ale chytrá elektroinstalace potřeba? Ještě zhruba na přelomu tisíciletí nebyly v domech (a v bytech už vůbec) standardem mnohé dnešní technologie a prakticky vše jsme ovládali manuálně.
Dnešní stavby již mají mnoho elektricky ovládaných technologií (předokenní žaluzie, různé zdroje tepla, rekuperaci, systémy zabezpečení, více zdrojů osvětlení atd.). Prvním důvodem jsou požadavky na pohodlí, úspory či bezpečnost. Zároveň do nich tlačí různé předpisy a směrnice podpořené dotacemi.
Je na každém, jestli se nechá ovládáním technologií připravovat o čas, nebo vsadí na smart house, který se o technologie postará maximálně a osvobozuje obyvatele od starostí a běhání kolem domu.
Cena chytrého domu
Člověk má na výběr, jak ovládání domu vyřeší. V rozhodování a porovnávání hrají náklady velkou roli. Pojďme tedy vypočítat na systému Loxone, za co se při výběru ovládání (ne)platí a co je třeba zahrnout.
Představte si stavbu domu o 120 metrech čtverečních a jeho majitele, který zrovna řeší elektroinstalaci. Zvažuje dvě možnosti – tradiční ovládání a inteligentní ovládání Loxone. Pokud mluvíme o samotné elektroinstalaci, v obou případech zaplatí zhruba 50 000 korun (bez daně). Rozdíly se začnou projevovat ve chvíli, kdy potřebuje zajistit ovládání pro plánované topení, alarm a rekuperaci. Do jednotlivých řídících systémů tak může postupně dát 18 000, 22 000 a 10 000 korun.
S Loxone naopak za jednotlivá „ovládátka“ nezaplatí nic, nepotřebuje je. Potřebné komponenty jsou součástí systému Loxone, za který dá zhruba 64 tisíc korun. Tradiční ovládání tak včetně elektroinstalace vyjde na 100 000 Kč, Loxone na 114 000 Kč.

Spousta bonusů a rozšiřitelnost
Pro majitele je však důležité položit si otázku: Dostanu něco za těch 14 000 Kč? Ano, dostane.
Investice mu sama o sobě přinese více než 30 funkcí založených na automatizaci, snadném ovládání a spolupráci zmíněných technologií. Bonusem bez příplatků je, že může do systému zapojit třeba i světla, což původně neplánoval. Dodané komponenty mu zajistí automatické ovládání světel podle přítomnosti v místnosti a jasu přirozeného světla.
Dále má mobilní aplikaci pro ovládání a kontrolu odkudkoli, centrální ovládání, pokročilé zabezpečení, měření vlhkosti vzduchu, designová tlačítka a další. Často platí, že čím více technologií dům má, tím se příplatek za inteligenci snižuje.
Zároveň není nutné počítat vždy nejkomplexnější a tím pádem nejdražší variantu. Cena je variabilní podle počtu funkcí a možností, které majitel zvolí.
Projekty s Loxone mohou v jednom domě automatizovat osvětlení, předokenní žaluzie, vytápění, ventilaci, energetický management, vstupy a zabezpečení, audio, bazén a závlahu zahrady. Jsou ale i méně náročné projekty, kde systém obyvatelům vyřešil třeba jen podlahové vytápění. Chytrá elektroinstalace je však v tomto případě připravena pro další rozšíření kdykoli později.
Možnost úspory díky chytré elektroinstalaci
Do hry vstupuje i cena provozních nákladů. S chytrým řízením se technologie chovají maximálně efektivně. Základem je, že se nikde v domě nebude svítit jen tak pro nic, protože někdo zapomněl zhasnout.
Kombinace žaluzií a vytápění pak dokáže ušetřit za topení. Navzájem se doplňují a pokud může v zimě pomoci sluneční svit s vytopením pokoje, žaluzie se samy odstíní. Naopak v létě se i v nepřítomnosti obyvatel včas sklopí, aby se interiér nepřehřál a klimatizace nemusela dlouhé hodiny spotřebovávat energii.
Takto se můžeme dostat až k chytrému zavlažování zahrady, které vždy bere v potaz i předpověď počasí pro dané souřadnice a nebude tak plýtvat vodou, když má brzy pršet.
Do ceny chytrého domu se zkrátka promítá spousta faktorů. Ihned ho zavrhnout kvůli zdánlivé drahotě však není potřeba. Inteligentní domácnost není věcí pro vyvolené, ale logické řešení pro dnešní standardy bydlení.