Čtvrtek, 23 března, 2023

Tyto rychle rostoucí podzimní rostliny vám mohou přinášet úrodu až do zimy

Mohlo by Vás zajímat

Myslíte, že čas sklizně se skončil? Omyl! Některé druhy zeleniny a bylin podzim milují. Pokud je vysadíte nyní, v zahradě či na balkoně, můžete je mít na stole jen za pár týdnů.

Právě teď je ideální čas na pěstování špenátu, cukety, fazole, zelené fazole a hrášku. Zvládnou tyto kratší dny a chladnější teploty a budou dobře růst až do zimních měsíců. Pokud sazenice vysadíte správně a budete se o ně dobře starat, počítejte s tím, že je můžete zařadit do jídelníčku zhruba za čtyři až šest týdnů.

zeleninové kombinace
Kombinovaná výsadba může ušetřit místo, zlepšit kvalitu půdy a podle některých dokonce vylepšit chuť vašich bylin a zeleniny. Musíte je však správně spárovat. Klíčem je výběr zeleniny, která je sezónní a má stejné požadavky na vodu a půdu. Například rebarbora, salát, květák a zelí jsou jednou z kombinací, které je třeba zvážit.

Plánujte i dopředu a hledejte zeleninu, která vyživí půdu pro následující sezónu. Pokud například nyní sázíte luštěniny, jako jsou fazole a hrášek, můžete lusky sbírat za několik týdnů a pak, když skončí sezóna, z nich udělejte zelené hnojivo, abyste připravili půdu pro jarní a letní výsadby.

Kterým „Kombi“ se vyhnout
Nejlepší je nevysazovat spolu hodně kořenové zeleniny, například červené řepy a mrkve, protože přitahují ptáky a hlodavci, které mohou vaši úrodu rychle zničit, pokud není zakryta. Také bychom se vyhýbali spojení salátu, zelí a členy rodiny brokolice, protože by přilákaly zelné motýli, které by také mohly úrodu zničit. Smíchejte je s jinou zeleninou kvůli rozmanitosti, takže pokud přilákáte škůdců, zničí se pouze některé rostlinky, ale ne všechny.

Byliny, které rostou na podzim
Bylinkám jako petržel, koriandr, tymián, potočnice, máta a oregano se nyní dobře daří. Petržel a koriandr jsou obzvláště silné byliny a rostou dobře v chladnějších měsících. Bylinky vysaďte jako sazenice nebo si je kupte v malých květináčích v zahrádkářství a po příchodu domů je znovu zasaďte do žlabů. Pokud jsou vysazeny ze sazenic, můžete očekávat, že budou hotové asi o tři až šest týdnů. Navíc by měly vydržet i více než jednu sezónu.

bylinkové kombinace
Pokud kombinujete bylinky ve stejném květináči, nejdříve se ujistěte, že mají podobné pěstitelské požadavky. Například oregano a šalvěj spolu fungují dobře, protože mají rádi méně vody, zatímco řeřicha a máta milují vodu a mohli by se dokonce úspěšně pěstovat v zahradě v jezírku.

Tipy na pěstování
Najděte slunné místo: Pokud chcete, aby se zelenině a bylinkám dařilo až do zimy, uložte je na místo v zahradě nebo na balkoně, kde budou během celého dne dostávat sluneční světlo a budou chráněny před větrem.

Dobře odvodňujte: Dobrý odtok přebytečné vody je pro úspěch výsadby rozhodující.

Nepřelévejte: Zelenina, která se zde zmiňuje, má být ve vlhké a dobře propustné půdě, takže je důležité, abyste to s poléváním nepřeháněli. Dávejte pozor na srážky, pokud neprší, zalévejte jednou nebo dvakrát týdně. Pokud pršelo, lze je nebudete muset vůbec zalévat. Vyvarujte se také nadměrnému zalévání bylin – kromě milovníky vody, jako jsou řeřicha a máta.

Použijte žlaby: V ideálním případě by se zelenina a bylinky měly sázet do žlábků, abyste si mohli vytvořit vyvýšené zahradní záhony. Vytváří se tak dostatek prostoru pro růst kořenů a odvodňování půdy. Květináče mohou fungovat také, ale růst zeleniny v nich bude trochu omezen.

Přidejte písek Na zajištění dobrého odvodnění vložte písek do spodní části žlabu. Vyberte si kvalitní půdu, nejlepší pro zeleninu a byliny je kompostovaná a dobře propustná.

Hnojení: Půdu byste měli hnojit pokaždé, když ji upravíte nebo otočeními. Pokud pravidelně na zahradu nanášíte kompost z domácího odpadu, měli byste mít půdu ve skvělé kondici.

Připravte se na tvrdou práci: Mnoho lidí, kteří si zakládají zeleninovou nebo bylinkovou zahradu, si neuvědomuje, jaké jsou náročné na údržbu. Stejně, jako je třeba udržovat trávník, je třeba počítat s tím, že své zeleninové nebo bylinkové zahradě věnujete stejný čas a úsilí.

- Komerční sdělení -

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -