Středa, 30 listopadu, 2022

Ať se točí. Polymery od LANXESS zvyšují odolnost vysokohorských lanovek i průmyslových výtahů

Mohlo by Vás zajímat

Poptávka po odolných elastomerech po celém světě roste. Tyto odpružené materiály se používají například na kolech vysokozdvižných vozíků, ve vodicích válcích výškových a průmyslových výtahů i ve válcích pro zemědělské stroje či u horských lanovek. Chemická společnost LANXESS na tento trend odpověděla vývojem termosetových elastomerových předpolymerových systémů a souvisejících tvrdidel. 

Kromě toho vychází LANXESS při výrobě těchto součástek vstříc individuálním potřebám zákazníků. Například prepolymer Adiprene PP1095H byl vyvinut pro mechanicky vysoce namáhaná, rychle se pohybující kola a válečky. „Výsledkem jsou elastomery, které mají ve srovnání se standardními průmyslovými materiály extrémně vysokou úroveň dynamických vlastností. Kromě toho jsou také vysoce odolné proti opotřebení,“ vysvětluje Ian Laskowitz, manažer vývoje aplikací v obchodní jednotce Urethane Systems. „Díky patentovanému matematickému modelu jsme také schopni optimálně využívat materiálové výhody elastomerů s ohledem potřeby zákazníků,“ dodává Ian Laskowitz. 

Polymery od LANXESS spoří při provozu energii

Adipren PP1095H je prepolymer na bázi polyesteru zakončený organickou látkou P-fenylendiaminem (pPDI). V kombinaci s tvrdidlem Vibracure A250 jsou výsledkem elastomery s tvrdostí „95 Shore A“. Své dynamické vlastnosti si tyto polymery zachovávají i při vysokých teplotách. Důvodem je to, že jejich ztrátový faktor, který přeměňuje energii na teplo, je nižší než u srovnatelných standardních průmyslových materiálů. „Naše elastomery generují méně tepla, a to i v tom případě, kdy jsou vystaveny častým a rychlým deformacím. Při nepřetržitém používání se ve srovnání s jinými materiály nepřehřívají,“ vysvětluje Laskowitz. Tyto vlastnosti polymerů od LANXESS vedou k úsporám energie například při provozu vysokozdvižných vozíků. Díky těmto vlastnostem lze s těmito koly a válečky dosáhnout vyšších provozních rychlostí a tím pádem i vyšší nosnosti. Příslušná vozidla, dopravní systémy nebo výtahy lze proto provozovat rychleji a efektivněji.

Matematický model vypočítá opotřebení

Patentovaný matematický model LANXESS pro předpovídání výkonu běhounů a válečků vyrobených z polymerů zohledňuje vlastnosti elastomeru, geometrii kol a válečků i provozní podmínky. Nejprve jsou pro vybraný elastomerový systém v dynamicko-mechanické analýze stanoveny parametry materiálu, jako jsou vlastnosti výše zmiňovaného tlumení. Poté jsou brány v úvahu specifikace zákazníka – jako je geometrie kol, pracovní cyklus a provozní teplota. Nástroj poté vypočítá zatížení a rychlosti chodu, při kterých materiál selže kvůli hysterezi, a také předpovídá jeho další možné selhání. 
„Náš matematický model nabízí velmi vysokou přesnost předpovědi chování výkonného materiálu napříč mnoha různými průmyslovými odvětvími. Řadě zákazníků jsme úspěšně pomohli optimalizovat běhouny a válečky podle požadavků,“ shrnuje Laskowitz a pokračuje: „To platí nejen pro produkt Adiprene PP1095H, ale také pro všechny naše uretanové výrobky, které společnost LANXESS vyvinula pro tento aplikační segment. Patří mezi ně mnoho předpolymerních systémů na bázi esterů, etherů a polykaprolaktonu vyráběných s různými izokyanáty.“

- Komerční sdělení -

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -