Středa, 30 listopadu, 2022

Brooklynský most dostane novou vizáž

Mohlo by Vás zajímat

Jednu z architektonických ikon New Yorku čeká rozsáhlá proměna. Brooklynský most totiž brzy přejde obnovou, jejímž výsledkem bude hezčí, modernější a ekologičtější design. Zároveň se stane plnohodnotnou veřejnou zónou se vším, co k tomu patří.

Vylepšená podoba Brooklynského mostu vzejde z dílny Brooklyn Bridge Forest. Jedná se o seskupení architektů, urbanistů, designérů a ochránců životního prostředí, jejichž projekt byl prohlášen za vítěze soutěže hledající nejlepší návrh na obnovu mostu. Veledílo z New Yorku tak může po vyřízení potřebných povolení začít nabývat novou podobu.

Brooklyn Bridge v číslech:

  • výstavba mostu trvala 13 let
  • zpřístupněn byl 24. května 1883
  • jeho délka dosahuje 1825 metrů
  • šířka mostu dosahuje 25,9 metrů
  • rozpětí mezi pilíři je 486 metrů

Zdroj: brooklynbridgeforest.com

Odpověď na současné požadavky

Přestože most disponuje parametry, které jej řadí mezi „nej“ mosty v USA, jeho provedení neodpovídá současným nárokům. Vedení New Yorku z něho chce mít moderní dopravní uzel, který bude splňovat nejvyšší designové i ekologická kritéria. Zároveň by měl být veřejnou městskou zónou, která splní i společenskou či dokonce relaxační funkci.

Přibude občanská vybavenost

O splnění uvedeného cíle se má postarat právě realizace návrhu z dílny Brooklyn Bridge Forest. V tom hraje klíčovou roli nová občanská vybavenost, v rámci níž se nepočítá pouze s novým chodníkem a cyklostezkami oddělenými od 4-proudové cesty. Součástí obnovy je i vybudování tržiště, centrálního náměstí či více vyhlídkových bodů.

Jak bude vypadat most po obnově:

Dolní patro – Dále bude sloužit silničním provozu, a to formou oboustranné 4-proudové cesty.Pribudne však dvojice cyklostezek.

Střední patro – Poslouží na vybudování zastřešeného tržiště. Zastřešení bude prosklené a zároveň se stane průhlednou podlahou pro vrchní patro.

Vrchní patro – Na vrchním patře se zřídí větší promenáda, jejíž součástí budou zelené zóny s živou vegetací a několika vyhlídkovými body, resp. plošinami.

Projekt je hotový, na řadě jsou přípravy na jeho realizaci. Vedení města však zatím termín jejího zahájení neohlásilo. Podle kuloárních informací by se tak mělo dojít v letech 2021-2022. Známý není ani předpokládaný termín ukončení modernizace.

- Komerční sdělení -

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -