Středa, 30 listopadu, 2022

V italských Alpách dokončili rozhlednu ve výšce přes 3200 m. n. m.

Mohlo by Vás zajímat

Alpy nabízejí mnoho fascinujících výhledů. Některé z nich vylepšují i ​​rozhledny vybudované ve vysokých výškových polohách. Jedna z nich byla nedávno dokončena na vrcholu Grawand.

Zmíněný vrchol patří k nejpřitažlivějším a nejdostupnějším v italských Alpách. Díky nadmořské výšce 3251 m. n. m. je zároveň vyhledávaným vyhlídkovým bodem, který je hojně navštěvován turisty z celého světa. V posledních dnech se jeho návštěvnost ještě zvýšila. Důvodem je právě nová rozhledna známá pod názvem Iceman Ötzi Peak.

Panoramatický výhled na Alpy

Projekt z dílny ateliéru Network of Architecture navazuje na oblíbený turistický chodník vedoucí na zmíněný vrchol. Jeho trasa končí právě na vyhlídkové plošině uchycené rovnou na skalním výběžku. Na plošině postavili kříž a menší můstek se skleněným zábradlím, který umocňuje zážitek z dalekosáhlého panoramatického výhledu. Ten si může užívat několik turistů najednou. Výměra celé plošiny totiž dosahuje až 70 m².

Bezpečná i odolná vůči počasí

Kombinace nadmořské výšky přesahující 3200 m. n. m. s polohou na skalním výběžku vyvolává otázky hlavně ohledně bezpečnosti. Tu zajišťuje konstrukce z tzv. cortenový oceli, která patří k nejkvalitnějším svého druhu. Díky tomu dokáže rozhledna odolávat i extrémním klimatickým podmínkám a různým vrtochům počasí, které zvykne v takových výškách často „úřadovat“.

Rozhledna Iceman Ötzi Peak sice není nejvyšší na světě ani v Evropě, ale ve srovnání s některými rozhleden postavenými ve vyšší nadmořské výšce nabízí mnohem hezčí výhledy. Díky poloze na vrcholu Grawand z ní lze pozorovat několik „třítisícovek“ dominujících této části Alp. Za zmínku stojí i blízká dostupnost horského hotelu, lanovky či dalších turistických středisek vzdálených jen pár kilometrů.

- Komerční sdělení -

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -