Neděle, 17 března, 2024

Cirkulární ekonomika a udržitelnost ve stavebnictví v roce 2022

Mohlo by Vás zajímat

Cirkulární ekonomika je koncept založený na vzájemném propojení zdánlivě protichůdného ekonomického zisku s ochranou životního prostředí prostřednictvím zvyšování efektivity produkce. Cílem je zároveň zvyšování kvality lidského života při využívání materiálových úspor a při opětovném použití produktů a materiálů pomocí oprav, upcyklace, sdílení a dalších možností.

Koncept cirkulární ekonomiky vznikl jako reakce na současnou lineární povahu materiálových toků, kdy primární suroviny (ropa, kovy či dřevostromy a další) jsou vytěženy, přeměněny na produkty, a jakmile doběhne jejich životní cyklus, končí na skládkách či ve spalovnách. Životní cyklus je až u 95 % produktů již po 6 měsících od jejich zakoupení ukončený. Cirkulární ekonomika má naopak schopnost udržovat růst, a to bez nutnosti těžit nové a vzácné materiály.

Obrázek: Cirkulární ekonomika si klade za cíl ochranu životního prostředí.

Cíle cirkulární ekonomiky

Cirkulární ekonomika je často definována jako bezodpadový koncept. Po vzoru přírodních ekosystémů počítá s uzavíráním toků materiálů ve funkčních a nekončících cyklech, čerpáním energie z obnovitelných a udržitelných zdrojů a s vytvářením udržitelných produktů a služeb.

Cílem je vyvíjení takových výrobků a služeb, které nebudou mít žádný negativní vliv na přírodní ekosystémy a lidské zdroje. V případě, že společnost využívá obnovitelné zdroje, šetří tím nejen životní prostředí, ale také své vlastní finanční prostředky.

Cesty, jak dosáhnout úspor v praxi

  • Opakované používání výrobků či produktů.
  • Oprava a recyklace poškozených výrobků či produktů.
  • Uspokojování zákaznických potřeb nabídkou nových služeb místo prodeje.
  • Sdílením a pronájmem nahrazovat vlastnictví.
  • Zaměřit se výrobně a servisně na maximální využívání potenciálu výrobku.

Příklady podnikání založených na cirkulární ekonomice

Zisky na základě cirkulární ekonomiky už nejsou pouhou teorií, jsou reálně prokázány u řady firem. Francouzský výrobce automobilů Renault zaznamenal až o 85 % nižší spotřebu energie a vody při opravě a následném využití starých automobilových dílů místo vyrábění nových. Tím dokázal snížit cenu produktů až o 30–50 %, což samozřejmě zvýšilo poptávku.

V IKEA se aktivity spojené s udržitelností projevily ve vztahu k veřejnosti ve formě projektu Druhý život nábytku. V IKEA jsou přesvědčeni, že by měli dát lidem možnost žít udržitelnějším způsobem, a proto se orientují na podnětné změny s cenově dostupným, recyklovatelným a s energeticky efektivním designem produktů.

Obrázek: Příkladem dobré praxe je i společnost Lindström. Zdroj: Lindströmgroup.com

Projekty Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Asociací malých a středních podnikatelů vyhlásilo rok 2022 Rokem cirkulární ekonomiky. Navázalo tím na otázky, které přinesl první ročník mezinárodní konference na téma „Cirkulární ekonomika v praxi“, kterou pořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu 20. – 21. září 2021 v Olomouci.

Námětem diskuzí byly například otázky:

  • Co skutečně znamená chytřejší, ekologičtější, oběhové hospodářství a energetická transformace pro národní ekonomiky?
  • Jak transformovat tyto rozsáhlé nápady na místní řešení?
  • Jak formulovat programy, projekty a ukazatele tak, aby reagovaly na faktické potřeby a výzvy?
  • Je myšlenka cirkulárního auditu tím, co posune podnikatele k přechodu na oběhové hospodářství?

Cílem je zajistit maximální informovanost zejména u začínajících, malých a středních podniků prostřednictvím kvalitních materiálů k oběhovému hospodářství. Budou jim představeny informační kanály či příklady dobré praxe realizace principů cirkulární ekonomiky. Pokud totiž firmy nezjistí, že jim např. recyklace odpadu nebo pronájem pracovních oděvů ušetří finanční prostředky, nebudou mít důvod se zapojit. Je nutná jasná interpretace, motivace, kterou podnikatelé pochopí.

Cirkulární ekonomika ve stavebnictví

Snaha chránit životní prostředí se v posledních letech začíná prosazovat v mnoha oblastech a stavebnictví není výjimkou. Investoři hledají „zelená řešení“ a stavební předpisy se stále zpřísňují. Minulé roky posunuly udržitelnost i energetickou účinnost zase o něco dál. Zvyšující se cena stavebních materiálů a jejich nedostupnost vede stále více firem k jejich recyklaci.

V roce 2019 vzniklo několik užitečných nástrojů, které stavební firmy začaly využívat. Například nástroj EC3 velmi usnadňuje výpočet energie potřebné pro stavbu budov. Pokud by bylo výsledné číslo příliš vysoké, může se firma rozhodnout pro použití jiných stavebních materiálů.

Dochází také k rozsáhlejšímu využití virtuální reality, která umožňuje prohlídku staveb na dálku, výuku na univerzitách, touto formou probíhá i více bezpečnostních školení. Tím se snižují náklady na dopravu i uhlíková stopa. Všichni zúčastnění navíc ušetří velké množství času.

S narůstajícími obavami ze sucha na celé planetě se zpřísňují i opatření na ochranu vody. Důraz je kladen nejen na snižování spotřeby vody, ale také na používání šetrných přípravků, toalet s nízkým průtokem, průmyslového praní pracovních oděvů, využití dešťové vody nebo vysazování původní vegetace místo okrasných trávníků. V Evropě aktuálně vznikají nové programy zaměřené na hodnocení efektivního využití vody. Zohledňují to například certifikáty LEED V4 nebo PHIUS +.

Lindström a udržitelnost

Do cirkulární ekonomiky se mohou zapojit i menší firmy například prostřednictvím pronájmu pracovních oděvů. Firma Lindström u pracovních oděvů, které pronajímá, také opravuje roztrhané rukávy, přišívá knoflíky a hledá nové využití pro opotřebované a vyřazené pracovní oděvy. Delší životní cykly jejich výrobků znamenají menší zátěž pro naši planetu. Firma Lindström zároveň garantuje dodržování hygienických a bezpečnostních norem pro pracovní oděvy v různých odvětvích.

- Komerční sdělení -spot_img

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -spot_img

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -spot_img