Středa, 30 listopadu, 2022

Dá se rozeznat chřipka od koronavirus? Ty nejdůležitější příznaky by měl znát každý rodič

Mohlo by Vás zajímat

Máme před sebou asi jednu z nejtěžších chřipkových sezón a mnozí lidé se obávají, zda dokáží rozeznat, kdy jde jen o nachlazení, chřipku a kdy už o koronavirus. Úřad veřejného zdravotnictví a hlavní hygienik ČR Ján Mikas objasňují nejdůležitější věci, které byste měli vědět.

Chřipková sezóna se na severní polokouli oficiálně začala prvního října a trvá do konce dubna následujícího roku (od 40. kalendářního týdne aktuálního roku do 18. kalendářního týdne následujícího roku). Její průběh bude ovlivněn pandemií onemocnění COVID-19.

Začala se chřipková sezóna, co to pro mě v současné situaci znamená?

Jde o období, kdy epidemiologové předpokládají postupný nárůst chřipky a chřipce podobných onemocnění. Aktivita chřipky se zvyšuje přibližně v průběhu prosince a do epidemie prorůstá většinou na přelomu ledna a února. Chřipku způsobuje virus chřipky, který mě několik typů a subtypů.

Chřipce podobné onemocnění vyvolávají adenoviry, rinoviry, respirační syncyciální virus (RSV) či bakterie Mycoplasma pneumoniae. Chřipka a chřipce podobné onemocnění jsou respirační infekce, které mají podobné příznaky s COVID-19. A to bude situaci komplikovat.

Jak se mohu chránit před chřipkou a COVID-19?

Chránit se můžete velmi jednoduše a účinně dodržováním zásady ROR (rouška-odstup-ruce / dezinfekce rukou). Správné nasazené roušku na obličeji (překryté ústa a nosní dírky) brání, aby se do okolí dostalo velké množství kapiček, kterými se chřipka i COVID-19 šíří při kašlání, kýchání, mluvení a i při vydechování vzduchu.

Stejně zachování dostatečného, ​​alespoň dvoumetrového odstupu od jiných lidí, významně snižuje riziko doletu kapiček s virem přímo k vám. Časté mytí rukou mýdlem a teplou vodou a dezinfekce rukou prostředky na bázi alkoholu ničí viry, které se usadily na pokožce dotykem s kontaminovanými předměty – například držáky v MHD, nákupní košíky, kliky apod. Nečistými rukama se nedotýkejte obličeje, úst ani očí – virus se může do organismu například dostat i přes oční spojivky.

Vyhýbejte se místům s vyšší koncentrací lidí. Pokud to není možné, zdržujte se tam jen na nezbytnou dobu. V domácnosti i na pracovišti pravidelně dezinfikujte povrchy, pracovní plochy a pomůcky čisticími prostředky s virucidním účinkem. Dbejte na pravidelné a nárazové větrání místností.

Dá se rozeznat chřipka a COVID-19 podle příznaků?

Obvykle to není možné. Ačkoli chřipku a COVID-19 způsobují různé viry, příznaky obou onemocnění jsou z velké části podobné: horečka nad 38 ° C, suchý, dráždivý kašel (při COVID-19 i dušnost), celková únava, slabost. Z dalších někdy rýma, bolest v krku.

Do jisté míry odlišné příznaky jsou bolest hlavy, kloubů a svalů (při chřipce výrazné, při COVID-19 přítomné někdy). Průjem, bolesti břicha, zvracení se při chřipce nevyskytují, při COVID-19 někdy, podobně jako ztráta čichu, které jsou však vzácné u dětí a lidí více než 65 let. Definitivní odpověď, zda má člověk chřipku nebo COVID-19, může dát pouze laboratorní vyšetření odebraného klinického vzorku od pacienta.

Co mám dělat, pokud mám výše uvedené příznaky?

Pokud se u vás projeví příznaky respiračního onemocnění, nechoďte do práce a nenavštěvujte veřejná místa. Nemocné děti nemají být ve škole ani u prarodičů, kteří jsou rizikovou skupinou. Izolujte se od ostatních. Při kašli si zakrývejte ústa a nos jednorázovou papírovým kapesníkem a ne dlaní, přičemž použitou kapesník následně vyhoďte do koše.

Nechoďte za svým ošetřujícím lékařem osobně bez ohlášení. Předem ho telefonicky kontaktujte a informujte ho o svém zdravotním stavu, včetně epidemiologické a cestovatelské anamnézy. Váš ošetřující lékař určí postup diagnostiky onemocnění a léčby. Řiďte se jeho pokyny, protože klinický stav onemocnění se bez léčby a dohledu lékaře může zkomplikovat.

V případě mimořádných zdravotních událostí volejte přímo na číslo 155 a informujte dispečink, že můžete mít COVID-19.

Jaké zdravotní komplikace mi může způsobit chřipka nebo COVID-19?

Ani chřipka a ani COVID-19 nejsou banální onemocnění. Obě mohou mít těžký průběh, způsobit vážné zdravotní komplikace, vést k trvalým zdravotním následkům a dokonce způsobit smrt.

Onemocnění mohou vést například k zánětům plic, selhání dýchání či zánětlivým onemocněním srdce. Pacientům se v důsledku virové infekce mohou zhoršit chronické zdravotní potíže nebo je může postihnout syndrom akutní respirační tísně.

Kdy je člověk infekční a hrozí, že nakazí lidi ve svém okolí?

Virus chřipky i nový koronavirus se mohou přenášet z člověka na člověka dřív, než se u infikovaného objeví první příznaky onemocnění. V případě chřipky bývá riziko šíření nákazy nejvyšší prvních pět až sedm dní po tom, co se u člověka objeví příznaky onemocnění. Infekční však může být i jeden den před příznaky.

- Komerční sdělení -

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -