Středa, 30 listopadu, 2022

Přibylo 1567 nových nemocných, čeká nás plošné testování: Kdo bude mít výjimku?

Mohlo by Vás zajímat

V sobotu (17. 10.) přibylo 1567 pozitivně testovaných na nový koronavirus. Laboratoře provedli 10 858 testů.

Počet potvrzených úmrtí na plicní formu COVID-19 je 88.

Nejvíce pozitivních případů přibylo v Žilinském kraji (509), následuje Středočeský (342), Ústecký (157), Je mezi nimi 810 žen a 757 mužů, jsou ve věku od několika měsíců do 92 let.

V nemocnicích je hospitalizováno 633 pacientů, potvrzené onemocnění COVID-19 má 532 z nich. Na JIP je 21 osob, podporu umělé plicní ventilace potřebuje 51 pacientů. Vyléčilo se dalších 62 lidí, celkově se už zotavilo 7 359 pacientů.

Celkový počet pozitivně testovaných lidí v naší zemi dosud je 29 835, od začátku vypuknutí onemocnění se u nás udělalo 617 007 laboratorních testů. Aktivních případů onemocnění je na Slovensku aktuálně 22 388.

KHS vyzval lidi K ZKOUŠKÁM
Na Slovensku se chystá plošné přetestování obyvatel země v souvislosti s onemocněním COVID-19. Vláda se na projekt připravuje už tři týdny. Zatím není jasné, zda testování bude povinné nebo dobrovolné. V sobotu to během tiskové konference uvedl předseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

K plošnému testování se vyjádřil už i hlavní hygienik ČR Jam Mikas, který tento krok považuje za správný.

Slovenská republika se v současnosti nachází v druhé vlně pandemie COVID-19. Epidemiologická situace na Slovensku je velmi vážná. Úřad veřejného zdravotnictví SR od zavedení diagnostiky RT-PCR na Slovensku neustále pracuje na tom, aby se zvyšovala vyšetřovací kapacita laboratoří. Podporujeme zavedení antigenových testů.

Tyto dokáží dostatečně dobře a hlavně rychle identifikovat nejvíce infekčních lidí. Se zájmem jsme si vyslechli návrh plošného testování celé populace. To může identifikovat tisíce nakažených lidí, kterých se dosud nepodařilo zachytit. Následná domácí izolace pozitivních osob má potenciál ovlivnit současný nepříznivý vývoj.

Úřad veřejného zdravotnictví SR vítá, že takové testování populace Slovenska proběhne v gesci Ozbrojených sil SR. Kapacity regionálních úřadů veřejného zdravotnictví jsou totiž dlouhodobě přetížené, a to i navzdory mimořádným opatřením, které jsme přijali.

Uvědomujeme si, že půjde o velmi složitý a náročný proces. Vnímáme výzvy v oblasti logistiky, krátkost času na přípravu, právní úskalí a další nezbytné úkoly, které je třeba okamžitě řešit. Budeme maximálně interoperativních v rámci našich možností a kapacit.

Zároveň se obracíme se na všechny občany Slovenska, aby využily možnost dát se otestovat. Svým rozhodnutím tak mohou ovlivnit další vývoj pandemie na Slovensku. Každý tak může přispět k jejímu úspěšnému zvládnutí.

PLOŠNÉ TESTOVÁNÍ S VÝJIMKOU DĚTÍ DO 10 LET
Přetestování Slováků by mělo probíhat stejným systémem jako při volbách. V přibližně 5997 volebních okrscích se vytvoří odběrná místa. V každém bude asi sedm lidí, a to policisté, příslušník ozbrojených sil, místní státní správy a zdravotníci, vysvětlil premiér.

Lidé by měli na odběrné místo přijít s občanským průkazem. Obyvatelé, kteří žijí mimo svého trvalého pobytu, mohou přijít na testování na nejbližší odběrné místo, nemusí se přesouvat do svého bydliště. Premiér podotkl, že tam budou dopsání do odběrových seznamů.


Lidé by měli být otestování podle Matoviča během dvou víkendů. Matovič tvrdí, že testovat by mělo v časových rozvrzích podle abecedního pořadí obyvatel. Mělo by se tak předejít shromažďování se lidí na jednom místě. „Testování bude bezplatné,“ dodal. Zatím nevěděl říci, zda bude povinné nebo dobrovolné.

Matovič uvedl, že podle předběžných názorů pediatrů by se děti do deseti let nemuseli testovat.

Testovat se bude pomocí antigenových testů, které státní hmotné rezervy objednali v objemu 13 milionů kusů. Antigenní testy zachytí infekčních lidí, podotkl předseda vlády. Testy budou podle premiéra stát v průměru asi čtyři eura bez DPH za kus. „Byli tři vítězné firmy a nejnižší cena byla 3,90 eura a nejvyšší 4,45 eura. Střední cena od firmy, ze které je nejvíce testů nakoupených, je 3,95 eura,“ uvedl premiér.

Výhodou testu podle Matoviča je, že se umí velmi rychle vyhodnotit. Výsledky by měly být známy zhruba do 15 minut. „Hlavní přetestování proběhne takto za dva týdny během soboty a neděle (31. 10. – 1. 11.). Tento nejbližší víkend (24. – 25. 10.) bychom chtěli spustit pilotní projekt a přetestovat najkrízovejšie okresy, které na Slovensku máme, přesně stejným způsobem, jak to bude probíhat na celém Slovensku, „uvedl Matovič. Měly by to být okresy Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín. Pokud budou interní kapacity stačit, půjde io okres Bardejov.

- Komerční sdělení -

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -