Neděle, 17 března, 2024

Kofeinu se v těhotenství raději vyhněte, hovoří o tom nejnovější poznatky odborníků

Mohlo by Vás zajímat

Studii zveřejnili vědci v magazínu BMJ Evidence Based Medicine a Science Daily.

OBLÍBENÝ KOFEIN
Kofein je psychostimulační látka oblíbená u obou pohlaví. Voňavé kávě málokdo odolá, ale v těhotenství zvolte raději její bezkofeinovou verzi nebo jiný nápoj.

Podle vědců může mít kofein negativní dopad na průběh těhotenství, přičemž není možné určit bezpečné množství, při kterém děťátku nic nehrozí. Je běžné, že těhotné ženě kávu nikdo nezakazuje a obecně se předpokládá, že malé množství děťátku neublíží.

Oficiální autority z Velké Británie i USA doporučují těhotným ženám nejvíce 200 mg kofeinu denně, což odpovídá zhruba dvěma šálkům středně silné kávy.

BEZPEČNÉ MNOŽSTVÍ NELZE STANOVEN
Podle zmíněné nové studie však nelze žádné množství kofeinu v těhotenství považovat za zcela bezpečné. Vědci si posvítili na 48 pozorovacích studií a metaanalýz týkajících jednoho nebo více negativních událostí: potrat, porod mrtvého dítěte, nízká porodní hmotnost a / nebo vzrůst vzhledem k gestační věk, předčasný porod, akutní leukémie u dětí a dětská obezita a nadváha.

Vědci na základě těchto údajů stanovili 42 výsledků, z nich 32 se týkalo kofeinu a významně zvýšeného rizika těchto nepříznivých událostí.

V deseti závěrech nebyla zjištěna žádná souvislost nebo souvislost nebyla průkazný. Konzumace kofeinu zvyšovala riziko všech zmíněných nepříznivých událostí s výjimkou předčasného porodu.

LIMITY STUDIE
Jde také jen o pozorovací studii, proto nemůžeme jednoznačně dokázat příčinu a následek. Výsledky mohou ovlivnit i přídatné faktory – například zlozvyk zapálit si ke kávičce cigaretu, celkově méně zdravý životní styl. Chyběl i údaj o těhotenské nevolnosti a zvracení, který pravděpodobně ovlivňuje i na případné pití kávy.

Navzdory limitem studie vědci vyzývají k opatrnosti, co se konzumace kofeinu v těhotenství týká. Doporučují raději se mu vyhýbat, než riskovat, že studie odráží skutečnou souvislost.

Na to, aby se tato souvislost potvrdila, by byl zapotřebí další výzkum. Zmíněný sběr údajů však ukázal, že spojitost kofeinu a negativních událostí byla závislá na dávce.

RADĚJI NE JAK ANO
Profesor Jack E. James tvrdí, že důkazy proti kofeinu v těhotenství se množí. Doporučuje přehodnotit současné doporučení.

Je fakt, že mnohé studie obhajují příznivé účinky kávy na lidský organismus, zatímco jiné upozorňují i ​​na možné negativa. V těhotenství je nutná ještě větší opatrnost, protože matka je odpovědná nejen za své zdraví, ale také za zdraví svého děťátka.

Nezapomínejte, že kofein je často přítomen iv různých energetických nápojích, lécích proti chřipce či horečce nebo žvýkačkách.

- Komerční sdělení -spot_img

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -spot_img

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -spot_img