Středa, 30 listopadu, 2022

Proč je utahování kolových matic tak důležité?

Mohlo by Vás zajímat

Utahovat kolové matice je opravdu důležité. V následujících řádcích vám proto přinášíme několik důvodů, proč byste to měli dělat.

Utahujete kolové matice pravidelně? Většina z vás určitě odpověděla, že tuto proceduru příliš často neprovádí. Přitom se jedná o poměrně zásadní proceduru, kterou byste měli provést alespoň několikrát do roka.

Proč utahovat šrouby?

Kolové šrouby se totiž příliš neliší od těch ostatních. I oni se mohou povolit. A to, že se povolí, je při tak velké zátěži zcela jisté. Každý, kdo jezdí autem, by si tedy měl pravidelně nechat dotáhnout pneumatiky. Pokud to tedy nezvládnete sami doma. Jestliže na to máte potřebné vybavení a znalosti, tak směle do toho. V opačném případě raději zamiřte do servisu.

Odborníci totiž doporučují, že byste měli kontrolovat usazení matic po 50 až 100 ujetých kilometrech. Jestliže tedy jezdíte často, dávejte si pozor. Matice se totiž mohou po čase opotřebit a nepomůže ani oprava závitu. Ta by ostatně nebyla nutná, pokud byste čas od času svoje kola zkontrolovali.

Jak utáhnout pneumatiku?

Jestliže se vám nechce do servisu, pak nemusíte doufat. Utažení kolových šroubů rozhodně není náročné. Budete k tomu potřebovat v podstatě jen momentový klíč. Při utahování si kontrolujte především točivý moment. Pro každé vozidlo nebo ráfek je točivý model odlišný. Dávejte si tedy pozor na to, jak velkou silou budete vaše kolo utahovat. Jestliže použijete příliš málo síly, mohly by se kolové matice málo dotáhnout. V opačném případě zbytečně strhnete závit nebo matici jinak poškodíte.

Jak ale tento točivý moment zjistit? Optimální hodnotu naleznete v příručce vozu nebo u namontovaných ráfků. Točivý moment závisí na modelu vozu, velikosti ráfku, konstrukci a počtu šroubů. Obecně se ale dá říct, že se pohybuje mezi 110 N-m a 120 N-m. Jestliže zůstanete v tomto rozpětí, neměli byste kolové šrouby nijak poškodit.

- Komerční sdělení -

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -