Středa, 30 listopadu, 2022

Řetězy na motorku: jak je správně zazimovat?

Mohlo by Vás zajímat

Motocyklisté mají velkou nevýhodu: přes zimu bohužel nemohou jezdit. To znamená, že je zapotřebí své stroje jaksepatří zazimovat a připravit je na delší stání. Moto oblečení je nutné společně a botami na motorku přesunout do hloubky skříní. Každá součást motorky musí být zazimována zvlášť. Čím více se budete zazimování svého stroje věnovat, tím méně problémů v nadcházející sezóně budete mít. Na co se zaměřit zejména u řetězů motorek?

Hrozící nebezpečí

Nesprávná péče o řetěz motocyklu může být velice nebezpečná a také může vést k mnohem dražším opravám na vašem stroji. Tak například nesprávné napnutí řetězu může způsobit jeho přetržením. Díky tomu pak dochází k zablokování zadního kola: to znamená jistý pád. Přetržení řetězu může způsobit mnohé škody také na karoserii motorky a jejích důležitých částech, jako je například motor. Mazivo na řetězy by nemělo zasáhnout pneumatiku, což pak může způsobit podklouznutí při jízdě.

Čištění řetězu

Samotné zazimování řetězu provádíme v první řadě tak, že řetěz vyčistíme. A to opravdu důkladně. Zbavíme jej všech nečistot z vozovky i veškerého maziva. Pokud bychom to nechali až na jaro, mohla by vzniknout neprostupná vrstva, které není snadné se zbavit. Usnadnění čištění je možné prostřednictvím speciálních přípravků na čištění řetězů. Ty mohou být tekuté nebo i ve formě gelu. Rozhodně k čištění nepoužívejte vodu!

Napnutí řetězu

Řetěz napněte tak, jak je to uvedeno v návodu na obsluhu vašeho stroje. Nenechte se zmást některými mýty. Obzvláště rozšířený je například ten, že po namazání dojde k povolení napnutí řetězu. Jedná se o dočasný jev, který se sám od sebe upraví po ujetí prvních 5 km cesty. Jak jsme již uvedli, nesprávné napnutí může znamenat sníženou bezpečnost jízdy.

Mazání řetězu

Posledním krokem je namazání řetězu motocyklu. Základním rozdílem je to, že nemažeme pouze spolupracující prvky, ale také všechny povrchy desek článků. Důvodem je ochrana proti korozi. Za tímto účelem si pořiďte kvalitní mazivo, protože na trhu existují bohužel i taková, pod jejichž povrchem se korozi vyloženě daří.

- Komerční sdělení -

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -