Středa, 30 listopadu, 2022

Revize elektro aneb jak probíhá pravidelná kontrola elektrospotřebičů?

Mohlo by Vás zajímat

Prakticky v každé moderní domácnosti se nachází alespoň jeden elektrospotřebič. Ať už se jedná o mikrovlnku, pračku nebo troubu, jsou tyto přístroje oceňovanými pomocníky při běžných domácích činnostech. Obdobná situace panuje i v průmyslových provozech, kde se nachází mnohdy i desítky špičkových elektrospotřebičů. Všechny přístroje zapojené do veřejné rozvodné sítě však podléhají pravidelným kontrolám, aby se předešlo větším škodám. Revize elektro tak nepodceňujte.

Kdo musí zabezpečovat revize?

Asi si budete říkat, že revize elektro musí zajišťovat všichni vlastníci elektrických spotřebičů. Jenomže to není tak úplně pravda, protože tuzemská legislativa je v tomto ohledu trochu benevolentnější. Veškeré podrobnosti pravidelných kontrol jsou popsány v normě číslo ČSN 331600, ovšem v úvahu musíte brát také některé další zákony a vyhlášky.

Konkrétně se jedná o zákoník práce a zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Každý zaměstnavatel by se tedy měl postarat o to, aby jeho zaměstnanci byli chráněni před úrazem elektrickým proudem vlivem poškozeného elektrospotřebiče.

Jak revize probíhají?

Pokud jste ve svém podniku ještě nikdy neprováděli revize elektrospotřebičů, pak se opravdu nemáte čeho bát. Zkušení revizní technici z renomované společnosti mají svůj obor v malíčku, protože se za dlouhou dobu praxe setkali prakticky se vším.

Na každý elektrospotřebič založí revizní kartu, do níž budou zapisovány podrobnosti ze všech kontrol a pochopitelně i případné závady. Jednotlivé spotřebiče budou proměřeny a zjištěné hodnoty se opět objeví v revizní kartě. Tímto způsobem lze předejít skryté závadě, která se ještě nestihla projevit.

Které spotřebiče se kontrolují nejčastěji?

V praxi se pochopitelně vyskytuje obrovské množství elektrospotřebičů, které musí revizní technici ze specializované firmy zkontrolovat. Nejčastěji se ovšem jedná o běžnou elektroniku používanou ve venkovních prostorech nebo při průmyslové či řemeslné činnosti v uzavřených prostorech.

Kontrole však neuniknou ani počítače a tiskárny a elektrospotřebiče používané ve veřejně přístupných budovách. Pro lepší přehlednost jsou jednotlivé přístroje rozděleny do revizních skupin podle místa využití.

Pravidelná revize elektro trvá většinou jen několik desítek minut. Může se ovšem protáhnout vlivem drobné závady, kterou revizní technik na místě ihned odstraní.

- Komerční sdělení -

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -