Středa, 30 listopadu, 2022

Důležité zjištění vědců pro budoucí maminky: Placenta chrání dítě před koronavirus

Mohlo by Vás zajímat

Vedci z Boston Medical Center ‚s Maxwell Finland Laboratory for Infectious Diseases v nové studii prokázaly, že nový koronavirus SARS-CoV-2 proniká do placenty, ale z dosud dostupných údajů vyplývá, že jen v nejvíce 5% případů se přenese na dítě.

Placenta tak tvoří důležitý štít, odrážející útoky koronavirus a průnik k miminku.

DO placenta SA DOSTANE, miminkem VĚTŠINOU NE
Elisha Wachman, MD z Boston Medical Center poukazuje na předešlé studie, které potvrdily, že placenta chrání plod před několika infekcemi.

Spolu se svým vědeckým týmem zkoumali vzorky od 15 matek s onemocněním COVID-19, v pěti případech došlo ik přenosu infekce na plod. Placenta pozitivních matek byla srovnávána s placentou deseti zdravých matek.

Každý virus se potřebuje dostat do nitra buňky, aby se mohl množit a prožívat. Na tento vstup používají různé bílkoviny, přítomné na povrchu buněk. Nový koronavirus do buňky vstupuje přes receptory pro ACE-2 a TMPRSS2. Nacházejí se například na buňkách plicní tkáně či střeva.

JINÝ MODEL Receptor
Vědci ve své studii zkoumali tkáň placenty, které je v mnoha ohledech podobné plicím a imunitní reakci střev. V placentě popsali specifický model uspořádání receptorů pro nový koronavirus, které slouží mimo jiné jako vstupní brána pro nový koronavirus.

Vědci zjistili, že nový koronavirus byl v tkáni placenty přítomen jednak v případech, kdy byl plod infikován, jakož i v případech, kdy k přenosu nedošlo.

Placentu NEJEZTE
Vědci chtějí najít způsob, jak by mohli ochranné mechanismy placenty využít i v prevenci a léčbě COVID-19.

Navzdory nepopiratelně cenným vlastnostem placenty rozhodně nelze doporučit různé extrémně alternativní postupy, jako je například konzumace tkáně placenty. Placenta však tvoří vděčný a cenný materiál pro vědce, kteří hledají možnosti, jak nás chránit, přestože už jsme z dělohy vyšli.

- Komerční sdělení -

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -