Středa, 30 listopadu, 2022

Vychováváte z dcerky dobré holčička? Děláte obrovskou chybu

Mohlo by Vás zajímat

Přesně včera, 11. října, si svět připomínal Mezinárodní den dívek. Jeho nejdůležitějším poselstvím je podpora každého jednoho děvčátka po celém světě a je také bojem proti jakémukoli nepravý, které se na nich děje. Věřte či ne, jejich životy a budoucnost máme ve svých rukou a někdy, byť nechtěně, je sami ženeme na cestu, která není správná … jak?

SYNDROM milá holka
Slušnost a laskavost jsou ctnosti, které by si od nás měly děti osvojit. Kde je ale ta hranice, kdy od dětí požadujeme až příliš mnoho na úkor jejich vlastních potřeb a přání?

Překračujeme ji, když je nutíme políbit nebo obejmout tetu, pokud samy nechtějí, odříkat básničku strýci, když se stydí a kritizovat jejich zda trestat pokud odmítli nám nebo někomu udělat radost.

Neposloucháme jejich přání, místo toho se zaměříme na to, aby ulahodily přáním okolí. Problémovou kategorií jsou dcery, které nutíme více myslet na druhých než na sebe samé. Vychováváme z nich dobré holčičky, které dělají okolí radost a to na úkor vlastních potřeb a přání.

Výchova dobrých dívek je stará jako lidstvo samo. Poslušné dcerky, které se starají zejména o okolí a na sebe zapomínají, oceňujeme a pokládáme za skvělé.

Tento osobnostní rys však není zdravý, protože člověk, který se obětuje pravidelně pro druhé a na sebe zaneviera, není psychicky a později ani fyzicky zdravou osobností.

Co udělá tato výchova s ​​malými holčičkami? O tom vypráví kniha terapeutky Beverly Engel, The Nice Girl Syndrome (Syndrom milého dívky).

Podívejte, zda se v následujících charakteristikách, které autorka popsala, náhodou nevidíte.

 • Nevíte mluvit ostatním NE
 • Cítíte vnitřní napětí a nespokojenost, pokud musíte něco odmítnout
 • Skoro nic však neodmítá
 • Jste naštvaná na daného člověka, kterému jste musela vyhovět – ale i tak vyhovíte a to vždy
 • Myslíte si, že vás nebudou mít lidé rádi, pokud jim nesplníte přání a očekávání
 • Vyčítáte si, pokud jste někomu neučinila po vůli
 • nesnesou, když se na vás někdo zlobí a snažíte se tomu předejít všemi možnými způsoby
 • Raději zaklamete, než byste rovnou odmítla
 • V práci často děláte víc, než je třeba, děláte za druhých, ale nevíte se ozvat o zvýšení platu
 • Kritika od druhého je pro vás konec světa
 • Jste pasivní agresivní, partnerovi říkáte Jak chceš, Je mi to jedno, Nic se neděje
 • Máte raději tichou domácnost než byste řešila konflikt

Pokud nechcete, aby se takto cítila a žila i vaše dcerka, čtěte dále.

DOBRÉ holčičky jsou NEJLEHČÍM terč ZNEUŽÍVÁNÍ
Autorka a terapeutka Beverly Engel pracuje se ženami, které byly emocionální zneužívány. Všimla si, že jejich společným jmenovatelem byla neschopnost postavit se za sebe.

Neměli vybudované hranice, kterými by rozeznali, které chování je jim nepříjemné. Své poznatky sepsala v knize The Nice Girl Syndrome, v níž mimo jiné radí, jak překonat nutkání vyhovět druhým.

Je jasné, že výchovným problémem mnoha rodičů je nucení dětí poslouchat za každých okolností. Dívky nutíme, aby políbili strýce a kritizujeme je, pokud vyjádří svou nespokojenost. Jaké poselství však tím dcerkám dáváme? Že mají utlumit svou nespokojenost, snášet ji jen aby okolí vyhověli.

Syndrom milého dívky může vaši dcerku trápit už celý život
Zdroj: iStockphoto
Tento druh výchovy malé holčičky ohrožuje, protože jsou velmi snadným terčem zneužívání – naučili jste je přece, aby spolkli svou nespokojenost a druhým přání plnily. Sexuální zneužívané holčičky jsou obyčejně ty milé a poslušné, které se obávají dospělému říci Ne, protože jejich rodiče ocenili právě za to, že jsou poslušné a nikdy nevyjádří svou nespokojenost.

DOBRÉ HOLKY MAJÍ TOXICKÉ VZTAHY
Protože se dívky nenaučí mluvit Ne a druhým plní přání na úkor svých potřeb, obvykle nemají dobré a zdravé vztahy. Bije se v nich nutnost vyhovět a splnit si vlastní potřeby, vždy ale vyhoví okolí a partnerovi, což má za následek vnitřní nespokojenost a úzkost.

Obávají se kritiky a výčitek, proto se jim za každých okolností vyhýbají – mají raději tichou domácnost, nebo používají pasivní agresi. Dobré a milé dívky skončí v toxických vztazích, v nichž jejich partner psychicky či fyzicky týrá, protože jsou od dětství zvyklé snášet co jim je nepříjemné. Nenaučili se postavit za sebe a mít hranice, jimiž by se chránili a přes které nikomu nedovolí projít.

OKOLÍ je důležitější než JA
Když holčička nutíme být milé a tolerovat věci, které se jí nelíbí, daný způsob jednání a komunikaci s okolím si internalizuje. Znamená to, že tlumí v sobě negativní emoce, které přirozeně cítí každý, a přizpůsobí se přáním druhých.

Jako malé děvčátko se naučila, že bude oceňována a Lubenia když bude milá. Proto utlumila své potřeby, zapomněla na své štěstí a dělá spokojeným okolí. Myslet na sebe je zkrátka zakázaná oblast, protože by znamenala nelibost okolí.

- Komerční sdělení -

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -